Rewolucja 1974 roku w Etiopii: Podnoszący się duch nacjonalizmu i pragnienie sprawiedliwości społecznej

blog 2024-11-19 0Browse 0
Rewolucja 1974 roku w Etiopii: Podnoszący się duch nacjonalizmu i pragnienie sprawiedliwości społecznej

Etiopia, kraina starożytnych cywilizacji, legendarnej królowej Saby i niezliczonych skarbów historycznych, jest także sceną dramatycznych wydarzeń XX wieku. W 1974 roku kraj ten przeżył rewolucję, która radykalnie zmieniła oblicze Etiopii. Ta rewolucja, zainicjowana przez studentów, oficerów niższego szczebla i robotników, była odpowiedzią na długotrwałą niesprawiedliwość społeczną, represje polityczne i stagnację gospodarczą.

W centrum tej burzy zmian stał cesarz Haile Selassie I, władca, który przez lata cieszył się kultem jednostki, jednak jego panowanie coraz bardziej oddalało się od realiów życia codzienne Etiopczyków.

Rewolucja z 1974 roku nie była jedynie wybuchem gniewu tłumu. Była złożonym procesem opartym na wielu czynnikach:

  • Nacjonalizm i dążenie do równości: Wraz z rosnącym poziomem edukacji wśród Etiopczyków, narastały również głosy sprzeciwu wobec feudalnych struktur społecznych. Młodzi ludzie pragnęli sprawiedliwości społecznej, równiejszego dostępu do edukacji i pracy, a także większej kontroli nad własnym życiem.

  • Kryzys ekonomiczny: Podczas gdy cesarz Haile Selassie I przedstawiał Etiopię jako nowoczesny naród na arenie międzynarodowej, rzeczywistość była daleka od idealnej. Gospodarka kraju cierpiała z powodu inflacji, niedoboru żywności i braku miejsc pracy.

  • Represje polityczne: Władza cesarza otaczał kult jednostki, a wszelka opozycja była surowo tłumiona. Brak demokracji i wolności słowa doprowadził do frustracji wśród społeczeństwa, które pragnęło mieć wpływ na swoje własne życie polityczne.

Unita Wołde - nieustępliwy obrońca sprawiedliwości

Jedną z kluczowych postaci rewolucji 1974 roku w Etiopii był Unita Wołde, generał sił powietrznych, który odegrał decydującą rolę w obaleniu cesarza Haile Selassie I.

Urodzony w 1920 roku, Wołde reprezentował nową generację Etiopczyków, pragnących zmian. Wykształcony na West Point w Stanach Zjednoczonych, miał silne przekonania polityczne i nie bał się krytykować niesprawiedliwych praktyk panujących pod rządami cesarza.

W czasie rewolucji Wołde stanął na czele Derg, rady wojskowej, która przejęła władzę po obaleniu cesarza. Chociaż początkowo Derg deklarował chęć przeprowadzenia demokratycznych reform, w rzeczywistości jego rządy stały się coraz bardziej autorytarne.

Tabela: Kluczowe wydarzenia rewolucji 1974 roku w Etiopii

Data Wydarzenie
Luty 1974 Wybuchy protestów studenckich w Addis Abebie
Czerwiec 1974 Objęcie władzy przez Derg, radę wojskową
Wrzesień 1974 Oblanie cesarza Haile Selassie I
1975-1978 Kampania likwidacji analfabetyzmu w Etiopii
1977-1978 Wojna z Somalią o region Ogaden

Wołde: skomplikowana postać w burzliwej epoce

Unita Wołde jest postacią kontrowersyjną, a jego udział w rewolucji 1974 roku budzi różne interpretacje. Z jednej strony, można go uznać za bohatera, który walczył o sprawiedliwość społecznej i pokonał autorytarny reżim cesarza. Z drugiej strony, należy pamiętać, że Wołde był również jednym z przywódców Dergu, rady wojskowej, która wprowadziła w Etiopii rządy dyktatorskie i dopuściła się wielu nadużyć.

Wołde został stracony w 1977 roku podczas próby puczu przeciwko Dergowi. Jego śmierć była symbolicznym końcem nadziei na reformy demokratyczne w Etiopii w tamtym okresie.

Dalsze losy Etiopii: Rewolucja 1974 roku zakończyła się wprowadzeniem socjalistycznego modelu rządów w Etiopii.

Mimo początkowych sukcesów, takich jak likwidacja analfabetyzmu i reformy rolne, reżim Dergu stał się z czasem coraz bardziej represyjny. Wojna domowa, która wybuchła w 1974 roku, trwała przez wiele lat i doprowadziła do milionów ofiar.

W 1991 roku Derg został obalony przez Front Wyzwolenia Ludowego Tigraj (TPLF), a Etiopia weszła w okres przechodzenia od komunizmu do demokracji.

TAGS